8. Какво да правим когато съседите не изпълняват решенията на Общото събрание и/ или Вътрешните правила на етажната собственост?
При неизпълнение на решение на общото събрание
Решенията на общото събрание се изпълняват в определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен срок от оповестяването им по реда, посочен в закона. За разликата от преди действащата уредба на закона, сега много по-лесно може да потърсим отговорност от неизправния съсед, тъй като не е необходимо да му връчвате лично покана за изпълнение, а само да се постави поканата на видно и общодостъпно място във входа на сградата. Това се счита за уведомление и значително, ще улесни търсенето на отговорност чрез налагане на санкция.
Ако собственикът, ползвателят или обитателят не изпълнят решението в определения срок, председателят на Управителния съвет (управителят) може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл.410, ал.1, т.1 от Гражданския процесуален кодекс. Заявлението се подава до районния съд по постоянния адрес или по седалището на длъжника. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.
При неизпълнение на задължение по ЗУЕС или при нарушаване правилата за вътрешния ред в етажната собственост, създаващо безпокойство, по-голямо от обичайното.
Собственик, ползвател или обитател в сграда или вход в режим на етажна собственост, който не изпълни задължение по ЗУЕС, се наказва с глоба от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв., когато е юридическо лице. Задълженията на собствениците и обитателите са регламентирани в чл.6 на ЗУЕС, който в края препраща и към Правилника за вътрешния ред.
Собственик, ползвател или обитател в сграда или вход в режим на етажна собственост, който наруши правилата за вътрешния ред в етажната собственост и създаде безпокойство, по-голямо от обичайното, за другите собственици и обитатели, се наказва с глоба от 50 до 150 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 200 до 500 лв., когато е юридическо лице.
Установяването на нарушението се описва в протокол, съставен от Управителния съвет. Когато в етажната собственост няма избран управителен съвет, протоколът се съставя от управителя и двама собственици, определени с решение на общото събрание. Констативният протокол съдържа данни за лицето, извършило нарушението, описание, време и дата на извършеното нарушение.
Констативният протокол се съставя в три еднообразни екземпляра, по един за председателя на Управителния съвет (Управителя), нарушителя и общинската или районната администрация, след което незабавно се представя на общинската/ районната администрация от председателя на УС.
Актът за установяване на нарушението се издава от общинската или районната администрация, а наказателното постановление се издава от кмета на общината или района, или от оправомощено от него длъжностно лице.